Amore pomidore

Zanim znalazł się na naszym talerzu musiał przejść długą drogę. Dziś pomidor jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych w kuchni warzyw, docenianym zarówno przez konsumentów, jak i naukowców.

840x350.jpg

Nie tylko witaminy

Pomidora zalicza się do grupy tzw. żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która oprócz dostarczania podstawowych składników odżywczych do organizmu, posiada liczne właściwości zdrowotne.

Dzięki zawartości kwasu liponowego (ALA), pomidor wpływa na poprawę metabolizmu, pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, rozszerza naczynia krwionośne i chroni przed występowaniem retinopatii cukrzycowej. Wykorzystywany jest również w leczeniu zatruć grzybami lub metalami ciężkimi.

Jednym z podstawowych składników tego warzywa jest także likopen – organiczny związek chemiczny z grupy karotenów, zaliczany do antyoksydantów. To za jego sprawą pomidor ma intensywnie czerwony kolor, a ponadto pomaga zwalczać wolne rodniki.

Duże znaczenie ma również cholina (organiczny związek chemiczny wchodzący w skład lecytyny), która korzystnie wpływa na sen, a także wspomaga kurczenie się mięśni, pamięć i naukę. Odpowiada przede wszystkim za prawidłową budowę błon komórkowych, przekazywanie impulsów nerwowych, absorpcję tłuszczy oraz zmniejsza stan zapalny organizmu.

  Na raka?

Eksperci podkreślają istotny związek między konsumpcją pomidorów a zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka, w tym raka prostaty, odbytu, płuc, żołądka czy piersi.

Dzięki wysokiej zawartości m.in. potasu, błonnika zapobiega występowaniu chorób układu krążenia, zawałów i wylewów. Pomaga zachować odpowiednią masę mięśniową, gęstość kości i uniknąć powstawania kamieni nerkowych.

Ze względu na obecność kwasu foliowego pomidory zalecane są kobietom w ciąży, a także ludziom o skłonnościach depresyjnych.

Przeciwskazania

Spożywania pomidorów nie zaleca się osobom cierpiącym na chorobę refleksową przełyku, a także stale przyjmującym beta-blokery.

Poniżej filmiki ze sprawdzonymi, zdrowymi przepisami na dania z pomidorów. Polecamy 🙂
Reklamy

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. adres675 pisze:

    Super dużo informacji! Polecam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s